Sporazumevanje se nam zdi samoumevno, saj nam točno določena beseda predstavlja točno določen pomen. Na tak način izražamo svoje potrebe, želje in občutja. Pri dojenčkih in mlajših otrocih pa so preproste kretnje rok edina rešitev, ki jih pripelje do tega, da jih razumemo.
Otroški znakovni jezik je uporaba kretenj in znakov za komunikacijo, preden so otroci sami sposobni razviti verbalne spretnosti. Običajno vključuje znake iz slovenskega znakovnega jezika ali drugih znakovnih jezikovnih sistemov, vendar so ti znaki prilagojeni tako, da so preprostejši in bolj intuitivni za učenje majhnih otrok. Otroški znakovni jezik je lahko med drugim tudi odlično orodje za otroke z okvarami sluha, saj jim zagotavlja zgodnji način komunikacije, preden razvijejo govorjeni jezik.
PRIMERI OSNOVNIH KRETENJ ZA OTROKE
Mleko (z eno roko naredite pest in nežno potrkajte palec po bradi).
“Še bi” (združite konice prstov na obeh rokah in jih dotaknite skupaj).
“Dovolj!” (držite obe roki odprti in se obrnite proti dlani navzgor, nato pa ju obrnite z dlanjo navzdol in ju nežno pretresite.)
“Prosim” (položite ravno roko na prsni koš in jo premaknite v majhnem krogu).
“Hvala” (položite konice prstov na brado in premaknite roko stran od obraza, kot da bi se poljubili).
Jesti (s konicami prstov se dotaknite ust, kar spominja na dejanje, ko prinašate hrano v usta).
Spanje (obe roki postavite skupaj pred obraz, nato pa ju počasi premaknite navzdol proti prsnemu košu v mirnem gibanju v mirnem počitku).
Voda (z roko oblikujte črko “W” in jo nežno tapkajte na usta. • Kdaj uporabiti: Ta znak uporabite, ko otroku ponujate vodo, še posebej, če so žejni).
NUJNO!
Uporabite znake in govor: medtem ko se osredotočate na znakovni jezik, je še vedno pomembno, da hkrati jasno govorite z otrokom. Na primer, recite “mleko”, medtem ko besedo kažete z znakovnim jezikom, tako da bo otrok izpostavljen vizualnemu in slušnemu jezikovnemu vnosu, kar je pomembno za njihov jezikovni razvoj.
Tudi v skupini Barvice smo se odločili vključiti kretnje znakovnega jezika v naš vsakdan. Ema nam je v skupini prikazala nekaj kretenj. Skupaj smo se naučili odkretati otroško pesmico »Kuža pazi«. Otroci so najprej zgolj z zanimanjem samo opazovali, ob drugi ponovitvi pa so se že sami preizkusili v izvajanju kretenj ob petju. Pesmico smo utrjevali še cel teden in tako lahko ponosno rečemo, da obvladamo nekaj kretenj v jeziku, ki ga razumejo naglušni in gluhi.
Hvala Emi za novo znanje!