“Gibanje je primarna potreba otroka. Je eno najpomembnejših področij v otrokovem razvoju. Če otrok to potrebo, poleg ostalih, uspešno zadovoljuje, je vesel in zadovoljen, ter se razvija v celovito osebnost. Otrok svet v najzgodnejšem obdobju zaznava preko gibanja, saj mu slednje omogoči, da spozna zakonitosti in lastnosti posameznih elementov (voda je mokra, je tekoča, se razlije, pljuskne…otrok lahko to spozna le preko tega, da se z vodo igra, po njej skače, teka, se potaplja, nikakor pa ne z gledanjem oddaj po televiziji ali igranjem računalniških iger. Pomanjkanje gibanja se tako lahko odraža na otrokovem celotnem psihosomatskem statusu.” (VIR: NIJZ)

Tudi v skupini Pikapolonce se z otroki veliko gibamo. Gibamo se tako na prostem (stadion, različna igrala, travnik, gozd,…) kot tudi v telovadnici ter tako poskrbimo za celostni otrokov gibalni razvoj. Z raznovrstnimi gibalnimi dejavnostmi vplivamo na razvoj različnih motoričnih sposobnosti, na krepitev osebnostnih lastnosti in socialnih spretnosti ter tudi na razvoj možganov. Možgani otrok se namreč do sedmega leta starosti razvijajo prvenstve­no kot senzorični procesor, to pomeni, da se otrok uči s pomočjo čutil in gibanja. Zato je zelo pomembno da vsakodnevno poskrbimo, da so otroci gibalno čimbolj aktivni, če se la da na prostem (tudi v “neidealnih” vremenskih razmerah). Poleg urjenje grobe motorike, je pomembno da otroci krepijo tudi fino motoriko, ki je prav tako pomembna in odgovorna za prvilen prijem pisala, za otrokovo samostojnost (obuvanje, oblačenje, zapenjanje zadrge) ter za to, da otrok lahko nemoteno uživa v ustvarjalnem izražanju. Dejavnosti, s katerimi otrok preko igre in aktivnosti razvija fino motoriko, katerih se poslužujemo tudi v skupini Piakpolonice so tiste, ki zahtevajo natančno delovanje s prsti so: risanje, barvanje, oblikovanje plastelina, tipanje in rokovanje z različnimi predmeti, ustvarjanje s škrobnimi valjčki, vtikanke, sestavljanke, nizanje perlic, rezanje papirja s škarjami, trganje papirja,…. Poleg vseh omenjenih dejavnosti pa smo poskrbeli tudi za vse ostale aktivnosti, ki so pomembne za uravnotežen razvoj predšolskega otroka (branje pravljic, pesmic, ugank, petje pesmic, različne oblike ustvarjanja, matematuične dejavnosti, rajalne igre,…) Seveda nismo pozabili na prosto igro, ki ima prav tako zelo pomembno vlogo pri razvoju (predšolskega) otroka. Razveselili pa smo se tudi obiska brata in sestre ene izmed deklice ter tudi ene mame.

Še vedno se nam lahko pridružite, se z nami poigrate ter nam tako popestrite bivanje v vrtcu. Lepo vabljeni! 🙂