Skoči na glavno vsebino

Postali smo družba, ki je odvisna od tehnologije. Ta je zelo privlačna in ne zahteva nobenega napora. Zato je gibanje v naravi, za današnje otroke še toliko bolj pomembno in dragoceno. V vrtcu Pivka se trudimo, da bi redno gibanje v naravi postalo otrokova vsakodnevna rutina.

Ponosni smo, da smo uspeli izpeljati 1. gozdni poligon, ki je nosil slogan »Z dotiki narave do dotikov srca.« Poligon so za otroke vseh skupin, razen najmlajših iz jasli,  pripravili otroci iz skupine Kamenčki z vzgojiteljicama. Izvedba je potekala v naravnem okolju. Ideje za gibalne izzive po postajah smo črpali iz vsakodnevnih obiskov gozda in proste igre v njem.

Priprave so potekale kar nekaj časa in so od nas terjale veliko mero organizacijskih sposobnosti. Da bi vse potekalo tako kot mora, je otroke pred mostom čakal zemljevid poti. Vse gibalne postaje so bile označene z markacijami, na katerih so bili zapisani gibalni izzivi.

Odzivi otrok in vzgojiteljic so bili izredno pozitivni. Z navdušenjem so reševali gibalne izzive, preizkušali naravno okolje in materiale ter vidno uživali. Na prvi postaji so se preizkusili v dvigovanju uteži in vožnji “karjolc”…

… na drugi postaji so tekmovali v nošnji velikih vej…

… na tretji postaji so uživali v kotaljenju…

… na četrti postaji so preizkusili vaje iz ravnotežja (nosili so storže na glavi in se vrteli okrog palice)…

… na peti postaji jih je čakalo ciljanje z borovimi storži v tarčo na drevesu…

… na šesti postaji so hodili po “gozdnih kačah” iz srebota in se preizkusili v vleki srebota – ta izziv je bil za otroke drugega starostnega obdobja še posebej privlačen…

… sedma postaja je bila namenjena krajšemu počitku, da so se otroci lahko odžejali in se med tem časom prepustili ugibanju, kaj se skriva v gozdni tipalnici t.j. bila vreča, v kateri so se skrivali gozdni materiali…

… na osmi postaji, ki se je imenovala Zaupaj mi, so otroci postali slepe gosenice, vodil jih prvi otrok, ki je bil t.i. oko gosenice …

…. deveta postaja je bila makadam pot, na kateri so otroci skakali pred “kačami” po velikih kamnih in preskakovali ovire iz vej…

…zaključili smo z Medvedovim pozdravom in podelitvijo zasluženih medalj…

Naš namen, da bi otroci imeli priložnost in možnost več časa preživeti na prostem, je bil dosežen. Veseli nas, da smo lahko otrokom na privlačen način približali naravno okolje in bivanje v njem, saj sta prav preživljanje časa v naravi in gibanje izjemno koristna za otrokov celosten razvoj.

Kako rad bo otrok imel naravo, je močno odvisno tudi od nas in naših navad. Saj veste, otroci se več kot z besedami naučijo z opazovanjem in posnemanjem. Zato le obujmo športne copate ali škornje in se odpravimo v bližnji gozd. Tako bo večja verjetnost, da se bodo v gozd večkrat odpravili tudi otroci, ko odrastejo.

Gozdni pozdrav od otrok iz skupin KAMENČKI, SOVICE, RAČKE, MEHURČKI, MEDVEDKI, ŽOGICE, PIKAPOLONICE, ZVEZDICE IN GUMBKI z vzgojiteljicami.

(Skupno 480 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost