Skoči na glavno vsebino

 

V sredo smo otroci iz Pivke, ki obiskujemo v vrtcu skupino »Sončki« in drugošolci obiskali Pokrajinski muzej v Kopru. Tam smo v okviru projekta SKUM pripravili razstavo svojih glinenih izdelkov. Z nami je sodelovalo več predstavnikov pedagoške fakultete iz Kopra. V samo pomoč, da je dan potekal zanimivo, pa sta priskočili Urša Toman, priznana kiparka, in Samanta Kobal, gledališka pedagoginja.

Popotovanje smo pričeli v zgodnjih urah. A to otrok ni motilo, saj se zelo radi vozijo z avtobusom. Vožnja je bila še posebej zanimiva, ker je bila v družbi z nami Urša. Opazovali smo naravo, objekte, dogajanje na cesti; pred Koprom pa je deček vzkliknil: »Morje!«. In takrat je veselje postalo nepopisno…Po dolgi poti se je prilegel zajtrk. Ni lepšega, kot pojesti ga v naravi, na kamniti klopi ob opazovanju morja in ladij. Kaj kmalu je prišel čas za obisk Pokrajinskega muzeja. Sprejela nas je Brigita Jenko, muzejska svetovalka. Napovedala nam je potek druženja. Nato so vrtčevi otroci dobili možnost, da spoznajo lapidarij. Koliko zanimivih in raznolikih skulptur se je skrivalo v njem. In mednje so otroci s pomočjo Urše »inštalirali« svoje izdelke. Po postavitvi se jim je pridružila Samanta. Naredili smo »vlakec«, ki nas je na igriv način popeljal skozi postavitev izdelkov. Vsak otrok je predstavil svoj kip, umetnica pa je iz otrok izvabljala različne glasove in besede. Po končanem »ustvarjanju« smo si ogledali še notranjost muzeja. Najprej stalno arheološko razstavo »Od amfore do žare«. Zatem so otroci izvedeli, kako so včasih živeli ljudje. Imeli so možnost spoznati mozaik na tleh in ga otipati. Obisk muzeja smo zaključili s sestavljanjem velikih kock v celoto. Za konec pa… kar smo najbolj pričakovali…igrala na plaži. Vožnja proti Pivki je potekala bolj umirjeno, saj so bili otroci utrujeni in bogatejši za umetniško izkušnjo.

Hvala vsem, ki so nam polepšali ta dan.

“Sončki” z Natašo in Ksenijo

…pot od avtobusa na zajtrk…

…idilični zajtrk ob pogledu na morje…

…sprehod do Pokrajinskega muzeja…

…vrtčevi otroci in šolarji pred muzejem…

…v muzeju…

…pot v lapidarij…

…zanimiv vodnjak…

…raziskovanje in spoznavanje zunanjega prostora…

…odvijanje kipcev…

…postavitev glinenih izdelkov…

…pomoč umetnice Urše…

…opisovanje poti, ki je bila za nami…

…”Potujemo v Koper, kdo gre z nami?”…

…pripovedovanje s Samanto…

…v senci…

…”čutna vrečka”…   ( le kaj se skriva v njej? )

…ogled razstave…

…notranjost muzeja…

…iz koščkov sestavimo celoto…

 

 

 

(Skupno 146 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost