Pozdravljeni,

spodaj posredujem navodila, kako ravnati, da bi čim bolj omejili širjenje novega virusa in opis bolezenskih znakov.

Pri preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni je potrebno upoštevati sledeče:

• Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni (vsaj 1,5 meter oddaljeni).
  • V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi (prireditve, TRGOVINE, kino dvorane,…).
  • Izogibamo se regijam, kjer je potrjena prisotnost Koronavirusa.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V tem času vas prosimo, da otrok v vrtec ne prinaša  igrač od doma. Ta ukrep velja do preklica.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma in gremo v samoizolacij (video navodila).
  • Prvi stik z osebnim zdravnikom vzpostavimo preko telefona.
  • V primeru, da v vrtcu opazimo znake bolezni, smo dolžni otroka izolirati in obvestiti starše. Starši so dolžni nemudoma priti po otroka.
  • Ko vam ali vašemu otroku epidemiolog potrdi okužbo s Koronavirusom, vas prosimo, da nas o tem obvestile na naslov: vrtec-pivka@os-pivka.si.
  • Poskrbimo za ustrezno higieno rok. Na pravilno umivanje rok z milom je potrebno navajati tudi otroke – miljenje rok naj traja vsaj 60 sek., nato roke dobro speremo pod tekočo vodo in osušimo. Roke je potrebno umiti po vsaki uporabi sanitarij, ob pihodu v vrtec/domov, po uporabi robčka za brisanje nosu/ kihanju in kašljanju v dlan,… Pri tem je pomemben zgled nas odraslih.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%.
  • Otroke navajamo na higieno kašlja (kašljanje v robček za enkratno uporabo oz. v rokav v predelu komolca),
  • Poskrbimo, da prostore večkrat prezračimo (priporočeno vsaki 2 uri).

Stanje v vrtcu bomo budno spremljali. V skladu z navodili pristojnih inštitucij pa tudi ustrezno ukrepali.

NAČRT ZA ZAGOTAVLJANJE KONTINUIRANEGA DELA NA OŠ PIVKA V PRIMERU KORONAVIRUSA

Zloženka NIJZ “Priporočila za preprečevanje okužb dihal in drugih podobnih obolenj v vrtcih in šolah” V prilogi zloženke so navodila, kako si lahko doma pripravimo razkužilo za tla in ostale površine.

ZNAKI BOLEZNI SO podobni kot pri gripi ali pljučnici:

• vročina,
  • kašelj,
  • občutek pomanjkanja zraka – oteženo dihanje, kar je običajno tudi za pljučnico.

Če sumite, da ste prišli v stik s Koronavirusom oz. kažete tipične znake bolezni ostanite doma in se telefonsko posvetujte z izbranim zdravnikom. V primeru, da imate težave z dihanjem, pa lahko tudi z dežurnim zdravnikom.

DEŽURNI ZDRAVNIK JE DOSEGLJIV NA TELEFONSKIH ŠTEVILKAH: 05/7000 400, 05/7000 412, 05/7204 540

Podrobnejše informacije in navodila o Koronavirusu za paciente dobite tu.